Hijyen ve Kalite

Hijyen ve Kalite

Yemek şirketimiz, üretimin ilk basamağı olan ham madde temini için, en önde gelen ve kalitesi en iyilerce onaylanmış firmalarla çalışmaktadır.

Özenle alımı yapılmış maddeler tazelik ve kalite onayından sonra hijyene uygun hale getirilmiş alanlarda depolanır. Üretimin her aşamasında gıda mühendislerinin oluşturduğu Kalite Güvence Departmanı'nın kontrolü dahilin de çalışmalar gerçekleştirilir.

Sağlıklı Beslenme

Hedef, müşterilerin damak tadına ve sağlıklı beslenmelerine uygun yemekler üretirken, hammaddenin kabulünden ürünün tüketileceği ana kadar, gıda güvenliğine yönelik tehlikeleri tanımlamak ve bu tehlikelerin bertaraf edilmesini sağlamaktır.

Hammadde alımından, ürün sizlere ulaşıncaya kadar üretimin tüm aşamalarında (depolama, ön hazırlık, işleme, sevkiyat) denetimler sürekli yapılmaktadır.

Üretilen her üründen numune alınıp, uygun şartlarda 72 saat süreyle muhafaza edilmektedir. Üretim, sevkiyat ve dağıtım alanında çalışan tüm personelimize düzenli olarak hijyen, kalite, taşıma, sevkiyat, dağıtım vs. eğitimleri verilmektedir.

Hijyen ve Kalite.

Kalite Belgeleri ve Sertifikalar

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
İşletme Kayıt Belgesi
Hijyen

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi ve hayattan tat alabilmesi için en önemli ayrıntı olan yemek, firmamızca tazelik ve kalite onayından sonra hijyene uygun hale getirilmiş alanlarda depolanır.

Kullanılan Malzeme

Firmamızın verdiği bütün yemek çeşitlerinde kullandığımız malzemeler, gıda maddelerinin tüzüğüne ve Türk Standartları Enstitüsünün standartlarına uygun kalitededir.

Kalite Güvence

Üretimin her aşamasında gıda mühendislerinin oluşturduğu Kalite Güvence Departmanı'nın kontrolü dahilinde çalışmalar gerçekleştirilir.

Sevkiyat Dağıtım

Üretim, sevkiyat ve dağıtım alanında çalışan tüm personelimize düzenli olarak hijyen, kalite, taşıma, sevkiyat, dağıtım vs. eğitimleri verilmektedir.

Hijyenik ve Kaliteli Yemek İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.