Blog

Kahvenin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?

Kahve kuşkusuz arkadaşlarla sohbet ederken, kısa ev ziyaretlerinde veya yemekten sonra insana keyif veren bir içecektir.

Kahvenin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?.

Birkaç yıl önce iyi kahve içmek, kahve satan dükkanlardan birine uğramayı ve sıraya girmeyi gerektiriyordu, ama kahve makinelerinin icat edilmesiyle bugünlerde iyi bir kahve çoğu evin mutfağında hızla ve kolayca hazırlanabilir duruma gelmiştir.

Kahve içen insanlardan çok azı kendilerini tiryaki olarak görür, ama katı bir tanım altında kahve aslında bir ilaçtır. Aslında kafein bugün dünyadaki en popüler ve yaygın kullanılan maddedir. İnsanlar kafeine diğer maddelerden daha fazla istek duymaktadır. Kafein bağımlılığı, kahve, beslenme alışkanlıklarınız arasından çıkartıldıktan sonra kendini yoksunluk semptomları şeklinde gösterir. Bu semptomlar baş ağrısı, sersemlik hissi ve mide bulantısı şeklinde olabilir. Araştırmalar düzenli olarak tüketilen 3-4 fincan kahvenin kafein isteği oluşturmaya yettiğini göstermiştir.

Kahvenin sağlığımızla ilgisi nelerdir?

Son zamanlarda yapılan araştırmaların düzenli kahve içicilerinin sağlıkları gözden geçirildiğinde şaşırtıcı derecede olumlu sonuçlar çıktığı yönündedir. Son zamanlarda Finlandiya’da 60,000 erkek ve kadın üzerinde yapılan kapsamlı bir araştırma makul ve düzenli kahve tüketiminin sağlığa kötü yönde sıfır etkisi olduğunu ve kalp rahatsızlığı riskini arttırmadığını göstermiştir. İsveç ve Japonya’da yapılan benzer araştırmalar ise her gün 3 fincana kadar kahve tüketmenin kalp rahatsızlığı riskini AZALTTIĞINI göstermiştir. İşte size bunu bir kahveyle kutlamak için fırsat! Kahvenin sağlığa diğer yararları ise tip 2 diyabet riskini azaltması, ilerleyen yaşlarda bunama riskini azaltması ve felç ve gut riskini azaltması olarak sıralanabilir.

Ne kadar kahve içmeli?

Her gün 3-4 fincan tüketildiğinde kahvenin sağlığa yaptığı olumlu sonuçları bellidir. Daha önceleri yapılan araştırmalar 3-4 fincandan fazlası tüketildiğinde kahvenin kısa ve uzun vadeli sağlığa zararlı olabileceğini ve kafein isteğine yol açabileceğini göstermektedir. Unutmayın, tanım olarak kafein bir ilaçtır ve bu yüzden kahveye dikkatle ve ölçülü bir şekilde yaklaşmak akıllıca olacaktır.

Kahve severler için verebileceğimiz bir tavsiye, günlük olarak 1-2 fincanla kahvenin keyfine varmaları olacaktır. Bu seviyede kahve içmek kafein tutkusundan uzak durmamıza ve aynı zamanda sağlığa yaptığı uzun vadeli yararlardan faydalanmanıza yol açacaktır.

Hijyenik ve Kaliteli Yemek İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.