Blog

Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duydukları bu enerjiyi de besinlerle sağlarlar.

Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?.

Bu bağlamda beslenme sadece karın doyurmak, öğün geçirmek için değil sağlığı korumak, geliştirmek ve hayat kalitesini arttırmak için son derece bilinçli bir şekilde yapılması gereken bir davranış olmalıdır.

Peki dengeli beslenme ne demektir?

Dengeli beslenme vücudumuz için gerekli olan besin öğelerini gerekli miktarda almaktır. Bu besin öğeleri proteinler, karbonhidratlar, lipitler, vitaminler, mineraller ve sudur. Her birinin vücudumuzda ayrı ayrı fonksiyonları vardır. Herhangi birinin eksikliğinde ise vücut gerekli fonksiyonları yerine getiremez ve sağlık açısından olumsuz sonuçlar oluşur.

Günlük alınması gereken besinler insanların cinsiyeti, yaşı, kilosu ve çeşitli özel durumlara göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle her bireyin günlük alması gereken besin öğeleri ve miktarları farklı olmaktadır.
İnsanların sağlığını sürdürebilmesi ve geliştirebilmesi, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminin sağlanması, hastalıklardan korunmak yeterli ve dengeli beslenme ile doğrudan ilişkilidir. İnsanların yeterli ve dengeli beslenebilmesi için beslenme konusunda eğitilmesi gerekir. Böylece bilinçli beslenme sağlanmış ve kuşaklara aktarılmış olur.
 

Hijyenik ve Kaliteli Yemek İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.